راهنمای آموزش زبان آلمانی

چگونه آلمانی بیاموزیم ؟

با نکاتی آشنا شوید که به شما در یادگیری زبان آلمانی کمک خواهند کرد.

۱. داشتن انگیزه و حفظ آن

اولین فدم داشتن انگیزه‌ای قوی است. شاید سخت ‌ترین مرحله نیز همین باشد اما به طور قطع مهم‌ترین آن نیز هست. انگیزه هر چقدر که به علاقه نزدیک‌تر باشد تاثیر و کارایی بیشتری خواهد داشت. به عنوان مثال فرض کنید فردی از شرایط زندگی در ایران راضی نباشد و قصد مهاجرت به آلمان را داشته باشد. در این حالت انگیزه وی رفتن به کشور آلمان است که با نوعی اجبار همراه است و برای بسیاری پیش آمده است که این انگیزه برای آن‌ها کافی نیوده و کمکی در رفع مشکلات یادگیری این زبان نسبتا دشوار و چالش‌های آموزش زبان آلمانی به آن ها نکرده است. و یا زبان آموزان بسیاری داشته‌ام که قصد ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه خودشان در آلمان داشته‌اند اما رغبتی به یادگیری زبان این کشور از خود نشان نداده‌اند.

بنابراین سعی کنید تا می‌توانید علاقه در خودتان ایجاد کنید و آن را در صدر انگیز‌ه‌های‌تان قرار دهید. روش یادگیری زبان ارتباط مستقیم با ایجاد علاقه دارد. تصوراتی که احیانا در مدرسه و دبیرستان از زبان خارجی به دست آورده‌اید را دور بریزید. امروزه در اکثر آموزشگاه‌های معتبر و اساتید به نام، از روش‌های اصولی و توین استفاده می کنند که ایجاد علاقه در زبان آموز از مهم‌ترین اصول آن به شمار می‌رود. شما نیز سعی کنید تا می‌توانید زبان را برای زبان یاد بگیرید. به این فکر کنید که با هر قدم پیشرفت می‌توانید با مردمی صحبت کنید که به کشورش، مردمانش، فرهنگش  علاقه دارید و به هر دلیل  قصد زندگی در آن‌جا را دارید.

 

۲. زمان، زمان، زمان

اولین سوال و یا پیش‌فرضی که برای بسیاری از علاقه‌مندان به یادگیری زبان آلمانی پیش می‌آید این است که آیا زبان آلمانی زبان سختی است؟ جواب این سوال هم آری است هم خیر. جواب خیر به این خاطر است که زبان آلمانی در ذات خود سختی خاصی به همراه ندارد. در صورتی که به عنوان مثال یادگیری ریاضی، فلسفه و غیره سخت به شمار می‌آید، یعتی بسیاری از مباحث را نمی‌توان به آسانی فهمید یا متوجه شد. اما زبان آلمانی با این نوع سختی مواجه نیستیم. بلکه باید توحه داشت که این زبان در مقایسه با دیگر زبان‌‌ها از حجم گرامر بیشتری برخوردار است. مطلب سختی برای فهمیدن وجود ندارد (به شرط تدریس اصولی)، اما جا افتادن مطلب به منظور به کاربردن آن‌ها توسط زبان آموز نیاز به صرف زمان بیشتری نسبت به خصوصا زبان انگلیسی دارد. اگر روزانه زمان مناسبی برای یادگیری این زبان در نظر بگیرید آلمانی سخت نخواهد بود اما بدون برنامه‌ریزی و صرف رفتن به کلاس کاری از پیش نخواهید برد.

 

۳. یادگیری پویا و زنده

به کتاب کار و تمرین اکتفا نکنید و وارد دنیای واقعی زبان شوید. در اینترنت به راحتی می‌توانید با سایر زبان آموزان در جهان چت کنید. فیلم ببینید، موشیقی گوش کنید، اخبار و کانال‌های زبان اصلی را دنبال کنید و خود را داخل دنیای آزاد زبان قرار دهید. این امر نه تنها به مورد اول یعنی ایجاد انگیزه از نوع علاقه به شما کمک می‌کند، بلکه از روش های اصولی یادگیری آموزش زبان آلمانی نیز به شمار می‌آید.

۴. یادگیری مستمر و بی وقفه

به هیج عنوان و تحت هیچ شرایطی وقفه خصوصا وقفه‌های نسبتا طولانی نیاندازید که در این صورت کل رشته‌ها را پنبه خواهید کرد. حتی در روز‌هایی که استثنایا به هر دلیل وقت کافی ندارید اگر شده ۱۰ دقیقه هم ارتباط خود را با زبان آلمانی حفظ کنید.

 

۵. روش یادگیری مناسب و سیستماتیک

زبان آلمانی را از ابتدا باید به طور اصلی یادگرفت. یعتی صرف استفاده از منابع کمک آمورشی مانند نرم‌افزار‌ها، پادکست‌های صوتی، فیلم و کلیپ‌های آموزشی و مطالب آموزشی موجود در اینترنت به تنهایی کافی نیستند. حتما باید بیس و پایه کار را بر روی متد‌های آموزشی مانند متد Menschen یا هر متد دیگری قرار دهید و از سایر منابع به عنوان کمک آموزشی بهره بگیرید.

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست